Ierusalimul – gazdă pentru teologii care pregătesc conferința inaugurală IOTA de la Iași

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 15, 2018

Simpozionul cu tema „Reflecţii privind viitorul Ortodoxiei mondiale” a fost organizat de Asociaţia Teologică Ortodoxă Internaţională (IOTA).

În cadrul reuniunii a fost definită viziunea organizațională în pregătirea conferinței inaugurale a Asociației. Conferința, intitulată „Unitate panortodoxă şi sinodalitate”, se va desfășura la Iași între 9 și 12 ianuarie 2019, cu binecuvântarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu suportul și implicarea directă a Arhiepiscopiei Iașilor. „Avem o corespondență asiduă cu conducerea organizației din Statele Unite, ținem legătura cu cei 25 de conducători științifici ai grupurilor tematice, care pregătesc și sesiunile multiple pe subiecte ce se circumscriu acestei teme. Chiar și simpozionul acesta, de la Ierusalim, este unul pregătitor conferinței, fiindcă aici sunt devoalate viziunile asupra a ceea ce ar trebui să însemne IOTA, asupra agendelor pe care diferitele biserici ortodoxe din întreaga lume le au. Se urmărește armonizarea acestor agende și obținerea unor rezultate care să fie de folos Bisericii Ortodoxe din întreaga lume”, a declarat Cătălin Jekel, consilier cultural al Arhiepiscopiei Iașilor.